18.02.2021 r.
Baterie stanowią nieodzowny element naszego codziennego życia. Zużyte stają się jednak kłopotliwym odpadem. Dlatego przypominamy Wam w Dniu Baterii, że szkoła prowadzi ich zbiórkę.
Zbiórka trwa przez cały rok szkolny. Zużyte baterie należy przynosić do pani Pedagog. Na najaktywniejszych "zbieraczy" baterii czekają nagrody.
Baterie to odpady niebezpieczne!
W bateriach zachodzą skomplikowane procesy chemiczne, w których udział biorą toksyczne pierwiastki. Szczególne zagrożenie dla środowiska i zdrowia człowieka, stwarzają zawarte w bateriach metale ciężkie (m.in.: ołów, kadm, rtęć) oraz kwasy bądź zasady tworzące elektrolit, które mają właściwości żrące i korozyjne.
Przeciętnie w jednej tonie zużytych baterii znajduje się: 3 kg rtęci, 0,5 kg kadmuoraz kilka kilogramów niklu i litu.
Ołów - powoduje choroby w organizmach żywych, m.in.: uszkodzenia mózgu, choroby nerek i przewodu pokarmowego, neuropatię i nadciśnienie tętnicze.
Rtęć – bywa przyczyną masowych skażeń środowiska, zatruwa organizmy żywe;u ludzi powoduje m.in.: uszkodzenia układu nerwowego, nerek, niewydolność oddechową, deformację kości.
Kadm – upośledza procesy zachodzące w organizmie, powodując, m.in.: uszkodzenia nerek, wątroby, osteoporozę, anemię i zmiany nowotworowe.
Nikiel – uszkadza błony śluzowe, powoduje zmiany w szpiku kostnym oraz może przyczynić się do rozwoju komórek nowotworowych.
Lit –powoduje obrzęk płuc, uszkadza układ nerwowy, pokarmowy, sercowo-naczyniowy, a także(ze względu na właściwości żrące) skórę człowieka.
Czy wiesz, że 1 mała bateria guzikowa może skazić 1 m3 glebyi zatruć 400 l wody?
NIE WYRZUCAJ ZUŻYTYCH BATERII I AKUMULATORÓW DO KOSZA NA ŚMIECI!
Kodeks dobrych praktyk
Baterie i akumulatory to odpady niebezpieczne, powstające w głównej mierze w gospodarstwach domowych. Wszyscy ponosimy odpowiedzialność za właściwe postępowanie z nimi. Selekcja i zbiórka odpadów,w tym odpadów niebezpiecznych, stały się naszym wspólnym problemem, którego rozwiązanie wymaga poparcia i zaangażowania całego społeczeństwa.
CHROŃ ŚRODOWISKO!
Kupuj z głową! Przed zakupem sprawdź, czy nie posiadasz już baterii w domu.
Korzystaj z akumulatorów. Akumulatory mogą być wielokrotnie ładowane, więc ograniczasz w ten sposób ilość baterii.
Oddziel zużyte baterie i akumulatory od pozostałych odpadów.
Pamiętaj o bateriach ukrytych w różnych przedmiotach. Regularnie odnoś zużyte baterie i akumulatory do specjalnych pojemników. Pojemniki do zbiórki zużytych baterii znajdziesz, m.in. w sklepach oraz szkołach.
ZAWSZE WYRZUCAJ ZUŻYTE BATERIE I AKUMULATORY
DO SPECJALNEGO POJEMNIKA!