• HISTORIA

• Zespół piosenki i ruchu „Śpiewające Jeziora”  Został założony w 1990 roku przez Urszulę Daczyńską. Nazwa zespołu pochodzi od wesołej piosenki dziecięcej o tym samym tytule.  Zespół działa przy Szkole Podstawowej Nr 1 w Przeciszowie.

W ciągu trzydziestoletniej pracy był organizatorem i uczestniczył w większości wydarzeń kulturalnych w gminie i szkole, takich jak: Dzień Babci i Dziadka, Święto Odzyskania Niepodległości, Otwarcie Ośrodka Zdrowia, Dzień Edukacji Narodowej, Dzień  Mamy i Taty, Dzień  Dziecka, Prymicje, Dożynki, Przywitanie Biskupa, Jasełka, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, Festyny rodzinne, Spotkania wigilijne dla samotnych mieszkańców.

Uczestniczył także w wielu przeglądach i festiwalach, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia.

W 1993 roku “Śpiewające Jeziora” wystawiły po raz pierwszy po wojnie przedstawienie jasełkowe w naszej miejscowości. Zespół kilkakrotnie organizował jasełka dla społeczności lokalnej. W 2003 roku zaprezentował jasełka dla Polonii w Wiedniu. Zespół realizował także projekt "Mieć Wyobraźnię Miłosierdzia" w 2007 r. Wielokrotnie uczestniczył w koncertach charytatywnych („Dzieci-dzieciom”, absolwenta szkoły chorego na białaczkę, dla osób starszych w Caritas Zator, dla osób niepełnosprawnych). Współpracuje z Fundacją osób niepełnosprawnych im. Brata Alberta w Radwanowicach oraz Fundacją Anny Dymnej „Mimo wszystko”. Uczestniczy w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. Współpracuje ze Stowarzyszeniem „Dolina Karpia”, GOPS, Biblioteką Gminną, Kołem Emerytów i Rencistów.

Zespół prowadzony jest w formie koła pozalekcyjnego w szkole. Do zespołu należą dzieci chętne, nie zawsze w pełni uzdolnione muzycznie. Praca w zespole daje dzieciom możliwość spotkań z innymi ludźmi, przełamanie nieśmiałości, rozwój własnych umiejętności czy zagospodarowanie czasu wolnego. Przez kontakty z innymi zespołami, wyjazdy na festiwale i występy zdobywamy nowe doświadczenia. Przez cały czas istnienia zespołu prowadzona jest wspólnie z dziećmi kronika, w której na bieżąco  najważniejsze wydarzenia są dokumentowane. Ponadto wydarzenia z działalności “Śpiewających Jezior” są zamieszczane na stronie internetowej szkoły, co stanowi dokument przebiegu pracy zespołu.

W 2009 roku zespół nagrał swój pierwszy krążek z pieśniami patriotycznymi.
        Muzykę, układy taneczne, stroje, dekoracje, rekwizyty, opracowuje opiekun zespołu.
        W 2007 roku Urszula Daczyńska została Człowiekiem Roku Gazety Krakowskiej, w 2009 otrzymała Nagrodę im. Stanisława hr. Pruszyńskiego, w 2011 roku medal Zasłużony dla Kultury Polskiej oraz Medal Komisji Edukacji Narodowej.