21.05.2024 r.
„Gdzie słyszysz śpiew tam idź…”
Udział Zespołu „Śpiewające Jeziora” w pielgrzymce osób niepełnosprawnych.
Z udziałem ponad pół tys. podopiecznych Fundacji im. Św. Brata Alberta w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Królowej Różańca Świętego w Wysokim Kole w powiecie kozienickim, na granicy województwa lubelskiego i mazowieckiego odbyła się 31. Ogólnopolska Pielgrzymka osób niepełnosprawnych, ich rodzin i przyjaciół. Fundacja rokrocznie przygotowuje zjazd swoich podopiecznych w jednym z sanktuariów na terenie całej Polski. W tym roku po raz pierwszy bez śp. Ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego Prezesa i Wielkiego Przyjaciela Fundacji, który w styczniu br. odszedł do Domu Ojca.
Od prawie 25 lat oprawę muzyczną Mszy Świętej przygotowuje Zespół Śpiewające Jeziora ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Przeciszowie, który zawsze z wielkim entuzjazmem i życzliwością witany jest przez uczestników pielgrzymki. Naszym młodym artystom towarzyszyły na skrzypcach: Pani Halina i Nikol Czerwiec, na organach Pani Urszula Daczyńska – opiekun Zespołu, na gitarze Pan Dariusz Daczyński, Pani Aneta Kalisz oraz dwie absolwentki: Gabriela Momot i Laura Kalisz.
Liturgii Mszy świętej przewodniczył biskup Marek Solarczyk, który w słowie skierowanym do uczestników pielgrzymki podkreślił, że spotkaliśmy się, aby cieszyć się, doceniać i dziękować za to, że to co Bóg objawia i co zna jest pielęgnowane w tym pięknym dziele fundacji.
Zwrócił również uwagę na słowa z pierwszego czytania: „Ty, Panie, znasz serca wszystkich”. To co jest piękne i co jest bogactwem i dobrem fundacji im. Brata Alberta jest właśnie wpisane w te słowa. I to wszystko, co się dokonuje przez fundację, przez tych, którzy ją tworzą, zaczynając od podopiecznych, przez rodziców, bliskich i opiekunów, tych, którzy są wpisani w te wszystkie dzieła - są sługami tej tajemnicy, aby chronić to co Bóg wpisuje w życie człowieka, aby to objawić, aby pomóc dostrzec, by to zajaśniało jak najpełniej, jak najpiękniej w świecie, chociaż wielu tej jasności nie chce dostrzegać.
Dalsza część wydarzenia miała formę pikniku i przeniosła się na teren pięknego ogrodu za sanktuarium. Wszyscy posilili się pysznym żurkiem i nabrali sił na kolejne, wyczekiwane atrakcje.
Uśmiech, radość, piękne stroje, dużo pozytywnej energii, taneczne układy i naturalny wdzięk – tak zaprezentował się Zespół Śpiewające Jeziora podczas koncertu pod czujnym okiem opiekunki Pani Urszuli Daczyńskiej. Usłyszeliśmy m.in. utwory: „Chodź, pomaluj mój świat”, „Za krokiem krok”, „Nie bój się chcieć”, „Jak rozmawiać trzeba z psem”, „Dzięki, że jesteś”.
Podopieczni fundacji uśmiechnięci, zadowoleni, pełni pozytywnej energii tańczyli i śpiewali wraz z Zespołem. W ciepłych promieniach słońca panowała niezwykle wesoła, pełna wzajemnej akceptacji i życzliwości atmosfera, która na pewno zostanie na długo w pamięci uczestników pielgrzymki.
To był naprawdę cudowny dzień. Warto podkreślić, że wspólny czas spędzony z podopiecznymi fundacji Brata Alberta to bezcenne doświadczenia dla dzieci z Zespołu „Śpiewające Jeziora”. Przede wszystkim uczy nasze dzieci tolerancji, wrażliwości, poszanowania godności i inności drugiego człowieka, rozwija empatię, kształtuje poczucie odpowiedzialności. Kształtuje również obraz społeczeństwa, które przecież składa się nie tylko ze zdrowych i świetnie radzących sobie koleżanek i kolegów.
Podczas drogi powrotnej na twarzach dzieci nie było widać zmęczenia, a jedynie uśmiechy i pozytywne przeżycia. Dlatego też śpiewom w busie od Wysokiego Koła do samego Przeciszowa nie było końca… a wszystko za sprawą naszych utalentowanych dzieci i Pana Darka, który na kilka godzin zabrał dzieci w muzyczną podróż. Znajomość piosenek współczesnych jak również tych ponadczasowych była niewiarygodnie zachwycająca.
Wtorkowy Dzień Pielgrzymkowy poprzedził także wyjątkowy poniedziałek. Otóż 13 maja 2024r. wczesnym rankiem dzieci wraz z opiekunami wyruszyły do Radomia. Po zakwaterowaniu w hotelu zwiedziły centrum miasta, zjadły ciepły posiłek, a następnie udały się do Sali Koncertowej Radomskiej Orkiestry Kameralnej na spektakl muzyczny pt. „Bal Księżniczek”, który przeniósł wszystkich w świat baśni i bajkowych melodii. Była to również okazja do przekazu ważnych wartości. Pytania takie jak "Życie zmienia nam plany, lubi przecież płatać różne figle...", poruszone w kontekście bajkowych historii, stały się punktem wyjścia do rozmów o życiu i jego zaskakujących zwrotach akcji, których doświadczamy każdego dnia. Poza muzyczną ucztą dla uszu, Zespół miał okazję spotkać się z bohaterami bajkowych opowieści, zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie i wspólnie zaśpiewać utwór „Nie bój się chcieć”.
Ten majowy wieczór spędzony w sali koncertowej Radomskiej Orkiestry Kameralnej na pewno na długo zapisze się w sercach dzieci jako czas pełen pięknych emocji, radości i uśmiechu. Pełni wrażeń dzieci wraz z opiekunami spacerkiem wróciły do hotelu, by odpocząć przed kolejnym ważnym dniem.
Tak minęły naszym dzieciom dwa piękne i głębokie w przeżycia dni. Kierujemy podziękowania do organizatorów i opiekunów wyjazdu: Pani Urszuli i Dariuszowi Daczyńskim, Pani Anecie Kalisz oraz Panu Maciejowi - kierowcy za bezpieczną jazdę. Udział naszych dzieci w pielgrzymce to coś więcej niż śpiew podczas Mszy Świętej i koncert. To niepowtarzalna okazja do współdziałania ze środowiskiem, z którym na co dzień większość z nas nie ma kontaktu. To także czas wspólnej integracji Zespołu, odkrywania radości ze wspólnego przebywania ze sobą i śpiewania.
Kierując się słowami Goethego: „Gdzie słyszysz śpiew, tam idź, tam dobre serca mają. Źli ludzie, wierzaj mi, ci nigdy nie śpiewają… dziękujemy za tę piękną i niesamowitą przygodę jaką jest od ponad 34 lat wspólne śpiewanie, muzykowanie, poznawanie ludzi i uwrażliwianie na dobro i piękno otaczającego świata poprzez członkostwo naszych dzieci w Zespole „Śpiewające Jeziora”.
Składamy serdeczne podziękowania za wsparcie finansowe wyjazdu: Gminnemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Przeciszowie, Bankowi Spółdzielczemu w Zatorze, Radnym Gminy Przeciszów oraz Radzie Rodziców działającej przy Szkole Podstawowej Nr 1 w Przeciszowie .
Ewa Sałaciak