22.02.2025 r.
„A nade wszystko szanuj mowę twą ojczystą.
Nie znać języka swego - hańbą oczywistą.”
F.K. Dmochowski
21 lutego 2025 roku w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Święto to ma za zadanie przypomnieć wszystkim narodom, jak ważny jest szacunek do języka ojczystego i dbałość o jego przetrwanie. Różnorodność językowa stoi obecnie w obliczu prawdziwego zagrożenia – niemal połowa z 6 tysięcy języków świata może zaniknąć w ciągu dwóch, trzech pokoleń.
Dla uczczenia święta języka polskiego w naszej szkole zorganizowaliśmy szereg działań promujących Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Na szkolnym korytarzu powstały gazetki tematyczne, które przybliżają historię naszego języka i jego pochodzenie, rozwój, a także jego regionalne odmiany oraz utrwalające poprawny zapis trudnych wyrazów, np.: wziąć, na pewno, w cudzysłowie, naprawdę, w ogóle, włączać i inne.
W tym dniu polonistki zaprosiły uczniów na prezentacje multimedialne, które ukazywały historię Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego oraz piękno naszego rodzimego języka. Uczniowie zgromadzili się w sali kolejno w trzech grupach wiekowych i dla każdej z nich, nauczycielki przygotowały zadania: dla młodszych dzieci były to zabawy z układaniem wyrazów oraz zapisanie słów, które zawierają trudność ortograficzną. Starsi uczniowie mieli za zadanie zapisać wyjaśnienie znaczenia 20 wyrazów, które dzisiaj już nie są używane. W tym celu musieli poszukać porozwieszanych na szkolnym korytarzu plansz, na których były one zaprezentowane Zabawa ta miała na celu wzbogacenie słownictwa czynnego uczniów. Dużo emocji było również przy czytaniu łamańców językowych typu: Szły pchły koło wody, pchła pchłę pchła do wody i ta pchła płakała, że ją tamta pchła popchała. // Czesał czyżyk czarny koczek, czyszcząc w koczku każdy loczek. Po czym przykrył koczek toczkiem, lecz część loczków wyszła boczkiem. Każdy, kto odważył się przeczytać na głos takie zdanie, został obdarowany cukierkiem.
Kontynuacją szkolnych działań były tematyczne lekcje języka polskiego w każdej klasie, podczas których uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę.
Szkolne obchody Dnia Języka Ojczystego to doskonała okazja, aby uczniowie i nauczyciele wspólnie uczcili bogactwo i piękno języka polskiego. Podejmowane inicjatywy mają też na celu uświadomienie uczniom, jak ważne jest dbanie o poprawność językową oraz pielęgnowanie kultury języka ojczystego.