16.12.2022 r.
Uczniowie piątej klasy wzięli udział w ogólnopolskim projekcie Ministerstwa Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”. Celem tego przedsięwzięcia jest umożliwienie młodym ludziom odkrywanie bogactwa przyrodniczego, historycznego i kulturowego naszego kraju. Na podstawie złożonego wniosku Ministerstwo udzieliło 80% dofinansowania do wycieczki, której celem była dawna siedziba królów Polski – Kraków.
Na początku uczniowie wzięli udział w lekcji muzealnej w Collegium Maius „Królewskie trio fundatorów”, gdzie dowiedzieli się o powstaniu Akademii Krakowskiej na mocy decyzji Kazimierza Wielkiego oraz jej odnowieniu dzięki staraniom królewskiej pary Jadwigi i Władysława Jagiełły. Przemierzyli średniowieczne sale, refektarz, salę Mikołaja Kopernika, aulę, w której do dziś odbywają się uroczystości związane z najstarszym polskim uniwersytetem.
Po rozgrzewającym posiłku piątoklasiści mieli okazję zobaczyć niesamowite zasoby Muzeum Archeologicznego podczas zajęć „Egipski design”. To właśnie w tym Muzeum znajduje się największy zbiór egipskich mumii w Polsce. Na zakończenie zajęć wykazali się kreatywnością i połączyli „stare” z „nowym”, barwnie dekorując ekologiczne torby egipskimi wzorami.
Oprócz zaplanowanych punktów uczniowie przeszli Traktem Królewskim, poznali legendy związane z miastem, na Rynku obejrzeli Kościół Mariacki, Sukiennice, Ratusz i zapoznali się z życiem codziennym krakowskich mieszczan.
Uczniowie klasy drugiej swoją wycieczkę do Krakowa rozpoczęli w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Uczestniczyli w grze terenowej na salach ekspozycyjnych „Poszukiwacze skarbów”. Oglądając eksponaty i słuchając opowieści przewodnika, musieli wykonywać zadania, odpowiadać na pytania. W nagrodę otrzymywali monety. Zebrali ich dość sporo. Na zakończenie lekcji każdy dostał na pamiątkę monetę.
Miłą niespodzianką było usłyszenie na dziedzińcu grającego zegara w Collegium Maius. Dzieci zobaczyły orszak ruchowych figurek przedstawiających postacie związane z dziejami UJ.
Potem uczniowie przespacerowali się po rynku krakowskim zobaczyli Sukiennice, Wieżę Ratuszową, Kościół Mariacki. Mogli, również podziwiać jarmark bożonarodzeniowy. Widzieli także Bramę Floriańską i Barbakan. W przerwie zjedli obiad, kupili pamiątki.
Kolejnym punktem wycieczki było Żywe Muzeum Obwarzanka. Tam uczniowie najpierw poznali historię tego piekarniczego smakołyka, a następnie samodzielnie mogli go wykonać. Po upieczeniu chętnie go zjedli. Za dobrze wykonane zadanie dostali dyplomy czeladnika obwarzankowego i przepis na domowe obwarzanki.
Kraków pożegnał uczestników wycieczki hejnałem z wieży Kościoła Mariackiego.