• Szlachetnie i zdrowo z małpką Iwoną

        • Uczniowie naszej szkoły uczęszczający na świetlicę w roku szkolnym 2023/2024 biorą udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym "Szlachetnie i Zdrowo z Małpką Iwoną".

          Postacią przewodnią projektu jest małpka Iwona, która jest strażniczką szlachetnych zachowań, przestrzegania zasad zdrowego żywienia oraz dbania o przyrodę. W poszczególne dni będzie tłumaczyła, jak być grzecznym, jak żyć zdrowo, jak żyć w zgodzie z naturą.

          Projekt uwrażliwia na:

          Wychowanie do wrażliwości na prawdę i dobro. Kształtowanie właściwych postaw szlachetności, zaangażowania społecznego i dbałości o zdrowie. Wzmocnienie edukacji ekologicznej w szkołach. Rozwijanie postawy odpowiedzialności za środowisko naturalne.

          Projekt składa się z trzech modułów tematycznych:

          I Moduł SZLACHETNOŚĆ

          II Moduł ZDROWIE

          III Moduł PRZYRODA

          Udział w projekcie jest dobrowolny i bezpłatny.

          Zadanie wprowadzające:

          Na jednych z ostatnich zajęć w świetlicy uczniowie wysłuchali wiersza, w którym przedstawiła się im małpka Iwona. Będą się z nią spotykać przy okazji realizacji zadań z projektu edukacyjnego “Szlachetnie i zdrowo z małpką Iwoną”. Następnie wszystkie dzieci zaangażowały się do stworzenia dla małpki domku -  GAJU ŻYCZLIWOŚCI. Podczas pracy była okazja, aby odpowiedzieć sobie na pytanie: co to znaczy być życzliwym?

          ZADANIE II:

          15 października obchodzony był Światowy Dzień Mycia Rąk. Aby uświadomić dzieciom jak ważne jest przestrzeganie higieny, a zwłaszcza mycie rąk, przeprowadzono na ten temat z uczniami uczęszczającymi do świetlicy pogadankę oraz wykonano doświadczenia. Wszyscy mogli przekonać się jak działa na bakterie mydło (doświadczenie z wodą, pieprzem i mydłem) i jak łatwo przenoszą się zarazki z jednej osoby na drugą np. przy podaniu sobie dłoni (doświadczenie z brokatem). Ponadto dzieci dowiedziały się kiedy należy myć ręce i w jaki sposób prawidłowo to robić. Na zakończenie zajęć każdy zrobił kolorowe, pachnące mydełko.

          Urszula Urbanek, Aneta Kalisz

          DZIEŃ SENIORA

          Uczniowie ze świetlicy tym razem wzięli udział w obchodach Światowego Dnia Seniora, który przypadł na dzień 14 listopada. Wysłuchali wiersza, w którym mowa jest o kulturalnym zachowaniu oraz szacunku w stosunku do osób starszych. Wykonali również laurki, które zostały przekazane seniorom należących do Koła Emerytów w Przeciszowie.

          WSZYSTKIM SENIOROM ŻYCZYMY SAMYCH PIĘKNYCH DNI!

          Urszula Urbanek, Aneta Kalisz

           

          ŚWIATOWY DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI I POZDROWIEŃ

          "Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień" przypada na dzień 21 listopada. W tym roku uczniowie ze świetlicy jego obchody rozpoczęli już dzień wcześniej – między innymi zapoznali się z historią jego powstania, odgrywali scenki - przedstawiali jak się zachować odpowiednio w różnych sytuacjach, dowiedzieli się w jaki sposób mogą być życzliwi na co dzień, jak należy traktować innych ludzi, obejrzeli filmik o grzecznościowych zwrotach. Następnego dnia już wszystkie dzieci z klas I – III wspólnie z wychowawcami uczestniczyli w obchodach tego święta. Powstały plakaty, dyskutowano też na temat życzliwości. Szkolna gazetka przypominała wszystkim czym jest życzliwość i jak ją możemy okazać. Dodatkowo uczniowie mogli umilić dzień innym, wręczając im karteczkę lub naklejkę z życzliwymi słowami.

          PAMIĘTAJMY O ŻYCZLIWOŚCI NA CO DZIEŃ, NIE TYLKO OD ŚWIĘTA!

                                                                                                                                            Urszula Urbanek, Aneta Kalisz

          DZIEŃ BEZ PRZEKLEŃSTW

          W ramach udziału w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym obchodziliśmy w świetlicy  Dzień bez Przekleństw. Ideą tego święta jest zwrócenie uwagi na czystość i piękno polskiej mowy, która nie potrzebuje wulgaryzmów, aby wyrazić emocje.

          W czasie zajęć dyskutowaliśmy o tym jak możemy wyrazić swoje negatywne emocje, dlaczego nie należy używać wulgarnych słów, jakimi słowami możemy zastąpić wulgaryzmy.

          Między innymi doszliśmy do wniosku:

          - że o tym kim jesteśmy świadczą słowa których używamy,

          - używając wulgarnych słów możemy wzbudzić w innych agresję, kogoś obrazić,

          - przeklinanie świadczy o braku naszej osobistej kultury.

          Następnie uczniowie wysłuchali wiersza o papudze, która używała brzydkich słów; przez co straciła swoich przyjaciół i o małpce Iwonie, która udzieliła jej dobrych rad, jak można wyrazić negatywne emocje. Na koniec dzieci wykonały związane z wierszem prace plastyczne.

                Urszula Urbanek, Aneta Kalisz

          DZIEŃ BEZ OPAKOWAŃ FOLIOWYCH

          Kolejnym zagadnieniem zrealizowanym w ramach projektu z uczniami ze świetlicy był Dzień bez Opakowań Foliowych, Celem działań  było zwrócenie uwagi na ogrom zużycia opakowań foliowych i produkowania śmieci oraz możliwości ograniczenia tego zjawiska.

          Uczniowie poznali powody, dlaczego powinniśmy zrezygnować z używania toreb foliowych,  ich wpływu na zanieczyszczenie środowiska oraz życie zwierząt zwłaszcza w morzach, oceanach oraz ptaków. Dowiedzieli się, jakimi opakowaniami można je zastąpić.

          Na zajęciach uczniowie również wykonali torebki papierowe oraz plakat, który informuje, jakie są szkody wynikające z korzystania z torebek foliowych, a jakie są zalety użytkowania np. toreb papierowych lub wykonanych z innych materiałów.

          NAUCZ SIĘ KORZYSTAĆ Z TOREB WIELOKROTNEGO UŻYTKU!

          Urszula Urbanek, Aneta Kalisz

          ŚWIATOWY DZIEŃ BEZ OLEJU PALMOWEGO

          1 lutego obchodzony był Światowy Dzień bez Oleju Palmowego. Uczniowie ze świetlicy dowiedzieli się czym jest olej palmowy i skąd pochodzi.

          Zajęcia miały na celu uświadomienie im:

          - jaki wpływ na zdrowie ma jego spożywanie,

          - w jakich produktach możemy go znaleźć,

          - pod jakimi nazwami może występować na etykietach różnych artykułów m.in. spożywczych (ich ulubionych słodyczach), kosmetyków czy chemii gospodarczej.

          Dużym problemem okazuje się również jego uprawa, która negatywnie wpływa na środowisko. Aby móc założyć nowe plantacje palm, wypalane są ogromne obszary tropikalnych lasów. Przez wylesianie ginie wiele gatunków zwierząt i roślin.

          Nasza rozmowa stała się również okazją do poruszenia tematu spożywania zdrowej żywności i napojów.

          CO MOŻEMY ZROBIĆ?

          1. Podczas zakupów zawsze czytaj etykiety i wybieraj produkty niezawierające oleju palmowego.

          2. Kupuj produkty z certyfikacją RSPO (Roundatble on Sustainable Palm Oil), która ma potwierdzać, że uprawy są prowadzone w zrównoważony sposób, nie niszczących lasów deszczowych i siedlisk zwierząt.

          3. Rozmawiaj z rodziną i znajomymi o skutkach produkcji oleju palmowego oraz jego wpływu na nasze zdrowie.

          Urszula Urbanek, Aneta Kalisz

          ŚWIATOWY DZIEŃ WODY

          22 marca obchodziliśmy Światowy Dzień Wody. To święto ma przypominać, że wielu mieszkańców naszej planety cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej. Nieustannie zanieczyszczamy rzeki, które są niezbędne w zapewnieniu nam dostępu do wody. A od jej jakości zależy poziom naszego życia na Ziemi.

          Uczniowie ze świetlicy mieli okazję dowiedzieć się:

          - gdzie znajduje sie woda?

          - jak oszczędzać wodę i jej nie zmarnować?

          - jak dużo wody jest potrzebne do wyprodukowania niektórych rzeczy np. dżinsów lub komputera?

          - ile zużywamy wody przy codziennych czynnościach?

          CO MOŻEMY ZROBIĆ?

          Ograniczając konsumpcję, przyczyniasz się do tego, że wody wystarczy dla wszystkich na więcej lat.

          Urszula Urbanek, Aneta Kalisz

          • ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI

          • Światowy Dzień Ziemi to największe ekologiczne święto, które od wielu lat obchodzimy 22 kwietnia. Celem akcji jest promowanie zachowań chroniących środowisko i naszą planetę. Co roku obchodzony jest pod innym hasłem przewodnim. Tegoroczne hasło brzmi: "Planeta vs. Plastik" - zwraca uwagę na konieczność ograniczenia produkcji i wykorzystania tworzyw sztucznych w trosce o naszą planetę i zdrowie ludzi.

            Organizator akcji podkreśla, że:

            - tworzywa sztuczne stanowią zagrożenie dla ludzkości i wszystkich żywych stworzeń,

            - należy szybko wycofać wszystkie jednorazowe tworzywa sztuczne,

            - należy inwestować w innowacyjne technologie i materiały, aby budować świat wolny od plastiku.

            W ramach projektu  "Szlachetnie i Zdrowo z Małpką Iwoną" uczniowie ze świetlicy wzięli udział w akcji „Światowy Dzień Ziemi”. Na początek wysłuchali wiersza „O kotku Amadeuszu”, który martwił się o przyrodę. Dowiedzieli się jak dbać o Ziemię - obejrzeli edukacyjny film, nauczyli się, jakie zachowania ludzi są dobre lub złe dla naszej planety, wzięli udział w konkursie wiedzy ekologicznej.

            WIESZ JAK DBAĆ O ZIEMIĘ?

            Wystarczy, byśmy zwracali baczniejszą uwagę na swoje codzienne przyzwyczajenia. Wydaje nam się, że pojedyncze działanie niczego nie zmieni, jednakże prawda jest inna. Co możesz zrobić? Choćby: segreguj odpady, oszczędzaj wodę i prąd, nie zaśmiecaj otoczenia, dbaj o zwierzęta i rośliny, na zakupach używaj ekologicznych toreb, samochód zamień na rower.

            Aneta Kalisz

          DZIEŃ BEZ KOMPUTERA

          3 maja obchodziliśmy Dzień bez Komputera. Święto jest kontynuacją internetowej kampanii zapoczątkowanej w roku 2007 przez dwójkę Kanadyjczyków, którzy chcieli sprawdzić czy będą w stanie wytrzymać dobę bez włączania komputera.

          Celem święta jest uświadomienie ludziom nie tego, co dzięki komputerom zyskują, ale raczej ukazać rzeczy, które mogą przez nagminne korzystanie z komputerów przeoczyć lub stracić. Celem również jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na negatywne skutki z nadmiernego korzystania z komputerów, Internetu, urządzeń mobilnych i telewizji.

          W czasie zajęć w świetlicy nawiązanie do tej kampanii było doskonałą okazją, aby najmłodsi uczniowie przypomnieli sobie zasady bezpiecznego korzystania z Internetu. Mieli również wiele propozycji jak można spędzić wolny czas bez komputera. Na zakończenie wykonali prace plastyczne, które obrazowały ich pomysły.

                                                                                                                                              Aneta Kalisz