• SZCZEPIENIE PRZECIW COVID-19

          Kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem osoby niepełnoletniej

          Deklaracja rodziców o chęci zaszczepienia dziecka

          Najważniejsze informacje:

          ► Szczepionki przeciw COVID dopuszczone w Polsce do szczepienia młodzieży w wieku 12-18 lat są przebadane, skuteczne i bezpieczne.
          ► Niepożądane odczyny poszczepienne w tej grupie wiekowej są na ogół łagodne i obejmują najczęściej ból w miejscu podania, zmęczenie i ból głowy oraz rzadziej objawy grypopodobne, które mijają w ciągu kilku dni.
          ► Im większy odsetek osób zaszczepionych w szkole, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że podczas roku szkolnego dojdzie do szerzenia się zachorowań na COVID-19 i wysyłania całych klas na kwarantannę, nauczanie hybrydowe lub zdalne.
          ► W dniach 6-12 września szkoła zbiera od rodziców zgody na szczepienie dzieci.
          ► Szczepienia odbywają się w szkole lub w wyznaczonym punkcie szczepień w dniach 13-19 września; podczas szczepienia obecny jest lekarz, a cała procedura jest ściśle monitorowana; rodzic nie musi być obecny podczas szczepienia.

          Zachęcamy też do zapoznania się z poniższym materiałem:
          Szczepienia - profilaktyka chorób zakaźnych
          Film edukacyjny nt. szczepionek.
          List Ministra Zdrowia. 
            
          Przygotowanie się ucznia do szczepienia – rekomendacje dla rodziców

          Wspólnie z Ministerstwem Zdrowia opracowano także rekomendacje dotyczące przygotowania się ucznia do szczepienia. Są one skierowane przede wszystkim do rodziców i opiekunów. W zaleceniach znalazły się m.in. informacje dotyczące spożywania posiłków przed szczepieniem czy przyjmowania leków. Przed szczepieniem rodzice powinni zwrócić także szczególną uwagę na rzetelne wypełnienie kwestionariusza. Ważne jest, aby podali wszystkie istotne informacje o zdrowiu dziecka.

          Dlaczego warto się zaszczepić?

          Szczepionka to najlepszy sposób na przerwanie transmisji wirusa, a tym samym na powrót do życia, które znamy sprzed okresu pandemii. Zaszczepienie się jak największej liczby osób zwiększa szansę na trwały powrót do stacjonarnych zajęć w szkołach, placówkach i na uczelniach, wydarzeń kulturalnych czy spotkań rodzinnych i towarzyskich. Dzięki szczepionce możemy chronić nie tylko nas samych, ale także naszych najbliższych.

          Jak działa szczepionka?

          Szczepionka wyzwala w organizmie człowieka naturalną produkcję przeciwciał. Stymuluje także nasze komórki odpornościowe, aby chroniły nas przed zakażeniem COVID-19. Szczepionka jest darmowa i dobrowolna.

          Ministerstwo Edukacji i Nauki

          Departament Informacji i Promocji